De drie partijen die de ambitie hebben om Nederland te gaan regeren, worstelen nog met het ‘financiële plaatje’. De onderhandelaars van D66 en van het CDA stonden de pers te woord, maar mevrouw Yeşilgöz van de VVD negeerde de microfoon en de camera’s en verdween door de zijdeur. Het geschil zou gaan over de vraag of er bezuinigd moet worden om de giga-hoeveelheid geld die we aan Rutte en Trump beloofd hebben op te hoesten, of dat we beter de staatsschuld op kunnen laten lopen om de gevolgen te maskeren.
De VVD zou tegen lenen zijn, terwijl D66 en CDA liever ‘mooi weer’ spelen door de kosten door te schuiven naar toekomstige generaties. Althans, dezelfde generatie kiezers, in verreweg de meeste gevallen, want lang hoeven we niet te wachten op die pijn, naar het zich laat aanzien. Maar daar dan gepresenteerd als een onontkoombare last via de rente op de uitstaande staatsleningen waar geen politicus grip op heeft. Zeker niet in Nederland. En de bestuurders in ‘Brussel’ en ‘Frankfurt’ die hierin bepalend zijn kun je geen politici meer noemen, omdat ze niet verkozen zijn, maar benoemd.
Omdat we het hebben over een ‘minderheidskabinet’ speelt hier ook mee waar de regenten hun meerderheid in de Tweede Kamer vandaan zouden moeten halen, om niet vóór ‘Prinsjesdag’ alweer demissionair te zijn. GroenLinks, dat de PvdA heeft opgevreten, is geen principieel tegenstander van meer geld naar het Ministerie van Oorlog, zoals het in de VS terecht weer heet, maar het wil ook ‘Leuke Dingen voor mensen met Groene Illusies’ die klauwen met geld kosten, en ‘Mensen Helpen’ die door het beleid zelf door het ijs zakken. Daar zouden ze het liefst zien dat mensen die nog wél wat ‘vlees op de botten’ hebben gestript worden, maar dat gaat ‘m niet worden, met de VVD in de regering. En dan is ‘Kosten Maskeren’ door te lenen feitelijk de enige optie.
Spectaculaire lastenverzwaringen zijn niet te vermijden, en al helemaal niet als je geen keuzes wilt, of kunt maken, en feitelijk ook geen soeverein land meer bent, omdat veel van de lastenverzwaringen direct voortvloeien uit regelgeving die wordt opgelegd vanuit ‘Brussel’, waar het Nederlandse parlement verder geen invloed op heeft. Zelfde verhaal bij het slaafs gehoorzamen aan de ‘NAVO-norm’ van vijf procent van het GDP. En nogmaals, dat is *niet* vijf procent van het budget, maar eerder iets van *veertig* procent, zeker als dat opvoeren van de staatsschuld geen haalbare kaart blijkt, omdat de VVD daarin dwars ligt.
Mijn persoonlijke standpunt hoef ik u niet toe te lichten, als u hier al langer leest wat ik te melden heb. Zowel die ‘Groene Kolder’, als dat absurde militarisme zijn mij een doorn in het oog. Geld wegsmijten. Ofschoon ik volledig *voor* beleid ben om onze mooie Blauwe Planeet niet te beschadigen en uit te putten, en tevens achter een goede *defensie* van ons land sta. Maar dat is *niet* waar we het over hebben. Sterker nog, de ene na de andere keuze die ze maken in ‘Brussel’ is *aantoonbaar* slecht voor milieu en klimaat, en/of voor onze veiligheid in geostrategische zin. Het is oprecht tenenkrommend. Zorg voor milieu en klimaat, én voor onze nationale veiligheid is *absoluut* niet gebaat bij uitvoeren wat ze in ‘Brussel’ bedenken. Het kan *béter*, en vele malen goedkoper. Maar laten we maar zeggen dat die trein vertrokken is, en dat we moeten roeien met de riemen die we hebben.
Linksom of rechtsom wordt dit een slachtpartij. Inktzwarte wolken pakken zich samen boven Europa als gevolg van ontwikkelingen in de wereld waar de ‘EU’, individuele lidstaten, en de NAVO, direct bij betrokken zijn, en ook verantwoordelijk voor zijn, maar waar we in de ‘uitvoering’ verder geen grip meer op hebben. Internationaal dumpen ‘partijen’ die in het verleden gretig ‘staatsschuld’ van Westerse landen kochten hun obligaties, en ze kopen geen nieuwe. Daardoor loopt de rente die een land moet betalen om te kunnen lenen nu snel op, en lukt het Centrale Banken niet meer om dat effect te verdoezelen. Yeşilgöz heeft dus een punt als ze zich verzet tegen lenen. Ook al is er meer ‘ruimte’ voor Nederland, zonder meteen tegen een afwaardering van de obligaties aan te lopen, zoals Frankrijk en andere landen die sterven van de staatsschuld. Anderzijds zullen vooral de ‘service-economieën’ grote moeite krijgen om zich staande te houden. Zoals gisteren op het ‘In English’ gedeelte nog ‘aangestipt’, met een link naar een video waarin Professor Hudson ingaat op ‘Rent-Seeking’ versus productieve economieën, heeft dat ‘Rent Seeking’ de wind fors tegen. En dat is uitgerekend de kurk waar ons land, sinds de neoliberale conversie waar Wim Kok voor tekende, en in het VK Tony Blair, die ‘lipstick’ op dat ‘zwijn’ van Reagan en Thatcher smeerden, op drijft. ‘Regelgeving’ en ‘Windhandel’ (naast de drugs) als verdienmodel. Zelfs waar ons land daarnaast uitblinkt in het invoeren van laagwaardige ‘hebbedingetjes’, om er vervolgens een ‘strik’ omheen te doen en de prijs spectaculair te verhogen, waardoor spullen bij de Action anderhalve Euro kosten, en ‘on-line’ bij ‘Bol’, voor de ‘luie varkens’, zeg maar, voor een tientje over de toonbank gaan, lijkt dat ook geen lang leven meer beschoren.
Waarom die drie onderhandelaars zoveel moeite doen om een ‘financieel plaatje’ te kunnen presenteren in een wereld die met elke nieuwe dag onstabieler wordt, en waarin de Dollar en de Euro gevaar lopen hun status als ‘veilige munt’ volledig te verliezen, zoals weerspiegeld in de ‘vlucht’ in edelmetaal, terwijl er in de BRICS-landen ijverig wordt gezaagd aan de poten van Westerse financiële instellingen, is mij een raadsel. En dan zegt Frits Wester dat ‘experts’ de plannen ook nog ‘door moeten rekenen’. Op basis van welke ‘modellen’, Frits? Dat kan je toch niet met droge ogen, en een strak gezicht vertellen aan het nietsvermoedende volk, dat geen idee heeft van wat er in de wereld gebeurt, omdat het ‘nieuws’ niet verder reikt dan ‘IJspret in de VS’?
In 2028 komt er in ons land, naar het zich laat aanzien, een ‘Vermogensaanwas-belasting’ van liefst 36%. Het gaat daar om de waardestijging van uw formele bezit, zoals uw huis, ook al is die waardestijging nog niet gerealiseerd. Als de ‘WOZ’ op uw huis tien procent stijgt, krijgt u een aanslag ter waarde van 36% van die stijging, bovenop uw reeds bestaande woonlasten, zoals uw hypotheek en de energierekening. Door de afspraken die ze in ‘Brussel’ hebben gemaakt over het niet langer beschikbaar stellen van Russisch gas, zijn we nu afhankelijk van peperduur Amerikaans gas, dat met ‘Klimaatonvriendelijke’ schepen als LNG wordt aangevoerd, en alleen Trump’s MAGA-project spekt, terwijl het ons onze industriële capaciteit kost. Ook het leeuwendeel van het geld dat we gaan uitgeven aan spullen voor onze oorlog met Rusland, de lopende oorlog via Oekraïne, en de geplande die ergens rond 2030 op de agenda is gezet, als je naar NAVO- en EU-functionarissen luistert, verdwijnt linksom of rechtsom in Trump’s oorlogskas.
Indien er zicht zou zijn op een ineenstorting van Rusland, waarna wij als ‘Rent Seekers’ de natuurlijke rijkdommen van dat land zouden kunnen exploiteren, zoals het plan was dat door de Rand Corporation in 2019 uit de doeken werd gedaan, dan was er nog iets van licht aan het eind van de tunnel. Maar voorzover de formatie-onderhandelaars er nog steeds vanuit gaan dat dat de enige mogelijke uitkomst is van de strijd tussen Rusland en de NAVO, zou ik hen toch *dringend* willen verzoeken om nog eens *goed* naar de ontwikkelingen in die oorlog te kijken. En als zij dat niet kunnen, of niet willen, omdat het ‘stemmen kost’, en ze hoe dan ook geen armslag hebben om op de actualiteit in te spelen door onze verplichtingen jegens ‘Brussel’ (EU en NAVO), doet u als particulier dan dat wat nodig is om u te beschermen, want dat kaartenhuis staat op instorten. Dit is niet het moment om vertrouwen te hebben in dezelfde ‘experts’ die ons hier gebracht hebben. Als particulier zijn uw opties beperkt. En verkiezingen bieden aantoonbaar geen soelaas. Wat spijtig is, maar als de onvrede later leidt tot ‘Maidan-, Minneapolis-of Teheran-achtige’ ontwikkelingen, besef dan dat daar cynische krachten achter schuilgaan die u eerder nog dieper in de put zullen trappen.
Ieder van ons ‘weet’ hoe het beter zou kunnen, en moeten, mijzelf niet uitgezonderd, zij het dat mijn ‘oplossing’ vereist dat we *minder* zouden moeten willen regelen, de constitutionele protectie (Law in plaats van Rules) nieuw leven in zouden moeten blazen, onze nationale soevereiniteit weer moeten herstellen, en oorlog op het grondgebied van andere landen niet zouden moeten steunen. Behoudens oorlogen die niet zijn uitgelokt, en die het grondgebied van landen waarmee wij een *defensief* pact hebben gesloten *rechtstreeks* bedreigen. Waarbij we ’24/7’ die verdragen moeten toetsen aan het landsbelang, en onder *geen* beding onze soevereine besluitvorming moeten overdragen aan niet-verkozen functionarissen. Bedenk dat een robuuste *defensie* begint met een gemotiveerde bevolking, en dat die motivatie ‘door de maag’ gaat, om het zo maar even plat uit te drukken. Een welvarend, productief, trots land dat goed geleid wordt, is in principe een onneembare vesting. Onze Europese welvaart was niet onze achilleshiel, zoals het nu wordt voorgesteld door Trump en Rutte, Macron, Starmer en Merz, maar de garantie dat landen net over de grens geen poging zouden wagen ons te veroveren, omdat de ervaring leert dat tirannieke onderwerping de productiviteit doet verdampen als sneeuw voor de zon. Enig land dat zich geroepen voelt om in een buurland aan de slag te gaan moet zicht kunnen bieden op lotsverbetering. Niet op papier. Niet een stijgend GDP, waar alleen de ‘Golden Potty-boys’ van profiteren, bovendien vals door louter te kijken naar ‘assets’, maar niet naar de schulden die er tegenover staan. En bovendien alleen op ‘PPP’-basis vergelijken.
Gisteren zat ik te kijken naar een video waarin Willem Middelkoop, ooit journalist en ‘beurscommentator’ bij RTL, maar vanwege zijn ‘onorthodoxe’ standpunten aan de kant geschoven, werd geïnterviewd op een beurs in Canada. Wellicht volgt u de ontwikkelingen van de goudprijs, en de prijs van zilver, ook al bezit u zelf geen goud of zilver, behalve uw trouwring, maar de prijs van goud is in een jaar tijd *verdubbeld*. Voor ‘Goldbugs’ staat dat voor een inflatie van honderd procent. Maar kritische stemmen wijzen erop dat het heel goed een ‘bubbel’ kan zijn. Dit blog is geen beleggings-advies blog, en wie weet hoe een koe een haas vangt, maar Middelkoop stelde dat er inderdaad sprake was van een ‘bubbel’. Niet in de edelmetalen, maar in de Dollar. En bijgevolg de Euro. Zo zie ik het zelf ook. En een regeerakkoord dat daar geen rekening mee houdt, met een ‘Brusselse elite’ die een gat in de hand heeft, schept de condities waardoor de bodem onder onze defensie vandaan wordt geslagen. ‘Herstel de Beweging!’, zegt de drill-sergeant dan.